Finance

SLAVTE S NAŠÍ HYPOTÉKOU

 

V dnešní době hodně diskutované a také vyhledávané téma. Mnoho lidí dnes vyřizuje hypotéky díky současné výši úrokových sazeb na trhu.
I přesto, že už úrokové sazby začaly pomalu růst, jsou stále na velmi nízké hranici. Když se podíváme zpět v čase, průměrná sazba hypoték byla 4% p.a. Proto se není čemu divit, že sazby okolo 1,79% jsou trendem. Ovšem je potřeba mít se na pozoru před „super výhodnými nabídkami“. A proto se pojďme na problematiku hypoték a háčky při jejich sjednávání podívat. Poté se již nenecháte obelstít.

Jistě znáte situaci, že Vám zazvoní telefon s nabídkou služeb finančního poradce, nebo jste se šli poradit přímo s bankéřem na pobočku banky. V jakémkoli případě je nutné si na pár věcí dát pozor.

Pokud jste absolvovali návštěvu pobočky, je největší kámen úrazu, že jdete za člověkem, který je závislý na jedné bance a většinou také na jednom produktu. I když samozřejmě bude tvrdit, že je to nejlepší varianta, nemusí to být pravda. Další potíž je to, že bankéř Vám většinou nemůže dát tak výhodnou nabídku jako například finanční poradce.

Pokud se rozhodnete poradit se s finančním poradcem, je nejpodstatnější vyhledat si ověřené reference o jeho solidnosti a společnosti, pro kterou pracuje. Zásadní výhoda je, že finančník je podnikatel pracující sám na sebe. Proto zde bude větší péče o klienta a snaha vyhovět Vašim přáním a potřebám.

Pokud jste se již rozhodli a vybrali jste si finanční institut, u které budete hypoteční úvěr řešit, je třeba dát si pozor na chytáky v úrokových sazbách. Sazba může být například ponížena o pojištění, které je ale většinou nevýhodné a v celkovém efektu Vás ještě stojí nemalé peníze. U poradců vyžadujte více nabídek a vyberte si banku, která Vám nejvíce vyhovuje. Hodně poradců má u některých bank větší provizi z nových klientů, proto je zde velké riziko neobjektivnosti k výhodnosti hypotečního úvěru.

Pro více informací a konkrétní dotazy nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám poradíme.


 

INVESTICE

 

V tomto příspěvku se podíváme na jednotlivé investiční nástroje, jež zvládne i začátečník, protože se o peníze klienta stará správce fondu. Dnešní trh nabízí nepřeberné množství investičních nástrojů. Proto je vhodné obrátit se v záležitosti investování na zasvěcenou osobu.

Pokud se v investicích vyznáte a umíte je řádně spravovat, je to pro Vás velká výhoda. Nicméně obyčejní smrtelníci se ve světe investic neorientují a nevědí, co si vybrat. Tito lidé se vystavují riziku, že si nechají špatně poradit. Proto je tento článek věnován investičním začátečníkům.

Jedná se o investice v papírové podobě přes správce fondu. V praxi to znamená, že si sami, nebo s finančním poradcem určíte, na jak dlouho chcete investovat, výši investované částky, pravidelnost investování a nakonec jaký by měl být Váš výnos vůči riziku. Pokud jste si nastavili tyto základní parametry, Váš finanční poradce zadá veškeré parametry investiční společnosti a Vy už se nemusíte o nic starat. Správce fondu udělá vše za Vás. Vám chodí pravidelné výpisy, kde se vždy dozvíte, jaký jste měli za dané období procentuální výnos a kolik máte k danému datu finančních prostředků.

Tato forma investic je velice snadná a zvládne ji opravdu každý. Je ovšem potřeba počítat s úhradou vstupního poplatku, který je stanoven individuálně. Žádné jiné poplatky v průběhu investování se již nehradí.

Pokud máte zájem dozvědět se více o problematice investic, nebo chcete probrat konkrétně Váš případ, neváhejte se na nás obrátit.

_________________________________________________________________________________

 

INVESTICE - poplatky

 

V minulé článku jsme si řekli něco málo o investicích pro začátečníky. Rád bych na toto téma navázal a řekl Vám pár základních věcí, na které byste si měli dát pozor v případě, že nechcete přijít o své peníze, a nebo se vyhnout případným odvodům za daně a za poplatky. 

Nejprve si musíte uvědomit, že investujete vlastní peníze. Pokud dané problematice nerozumíte, určitě si nechte poradit, poptejte se ještě jinde, nebo si nechte vše opět vysvětlit a nenechte se natlačit do něčeho, co Vám nevyhovuje.

Další hodně důležitá věc je, že výnos z investic je osvobozen od daně z příjmu. Ovšem pozor na to, že existuje takzvaný časový test. Časový test je v současné době 3 roky. Znamená to, že pokud investice vyberete do tří let od jejich založení, musíte odvét daň z příjmu. Po uplynutí této doby jsou jiý investice osvobozeny od daně z příjmu.

Posledním častým chytákem jsou poplatky. Existují investice, kde se hradí jen jeden poplatek. Ten se však platí předem, nebo z prvních vkladů. Zpravidla to bývá okolo prvních 20ti vkladů. Dále jsou investice, kde jsou vstupní, nebo výstupní poplatky, a nebo dokonce obojí.

U investic s jedním poplatkem, který se platí dopředu, je třeba počítat s vyšší částkou vstupního poplatku. Po celou dobu, kdy Vám incvestice běží, další poplatky již neplatíte. Ovšem nesmíte investici zrušit, poté by Vám mohla společnost doúčtovat rozdíl poplatku. Výše poplatku je závislá na délce trvání investice a výše investované částky.

Nejvíce potíží bývá u vstupního poplatku. Klient si v dobré víře sjedná investice bez poplatku, kdy není informován o následném výstupním poplatku a při výběru peněz je nemile překvapen, že je zavázán uhradit sjednaný poplatek.

Myslím, že pro dnešek bylo poplatků už dost.

Pokud máte nějaký problém, nebo si nejste jisti nastavením Vaší smlouvy, neváhejte se na nás obrátit. My Vám vše zdarma prověříme a vysvětlíme.

 

_________________________________________________________________________________

 

SPOŘENÍ

 

 

Dnes Vám řeknu něco málo všeobecně o odkládání peněz a úsporách. Myslím, že v dnešní doběby měl každy člověk myslet na svoji budoucnost a také na nečekané výdaje, které se mohou kdykoli dostavit. V České republice je bohužel stále hodně zažitý mýtus o tom, že se o Vás ve stáří postará stát. Ovšem opak je pravdou. Stát myslí jen na to, jak se postarat sám o sebe.

I když Ameriku nemám moc v lásce, jejich sociální systém je řešen chytře. Každý člověk spoří sám, peníze nejdou do žádného fondu a stát je poté nerozděluje.

Je totiž spočítáno, že na ideální výše pro tvorbu finanční rezervy je alespoň 10% z výplaty, lépe 20%. Sáhněme si do svědomí, kdo z nás to dělá? Nebo komu se to zdá zbytečně moc?

Kvalitní tvorba rezervy se dělí na 3 části:

Krátkodobá

Tento druh rezervy by měl obsahovat ideálně 2 měsíční platy. Když se stane cokoli nečekaného, nemusíme si hned půjčovat peníze. Takováto finanční rezerva může klidně zůstat na spořícím účtu, protože musí být v případě potřeby ihned k dispozici.           

Střednědobá

Zde by každý člověk měl mít vytvořený fond investic, který bude mít horizont trvání okolo 5ti až 10ti let. Rozhodně bych zde nedoporučoval volit dynamocké strategie, ale spíše garantované, nebo vývážené fondy. Tato rezerva pak slouží například na nové auto, rekonstukci bydlení a pod. Je podstatné naučit se si šetřit, a ne půjčovat a platit úroky. 

Dlouhodobá

Tento druh rezervy je nejvíce opomíjen. Dle statistiky si na důchod šetří pouze 7% obyvatel. Zbytek populace žije v přesvědčení, že se o něj stát, nebo rodina postará, anebo dlouhodobě s odkládáním peněz na stáří otálí. Uvědomte si, že když začnete dřív, spoříte po menších částkách, protože máte víc času na zhodnocení svých finančních prostředků.

Na nástroje k jednotlivým rezervám se podíváme v přístím příspěvku, a nebo se na nás obráťte s prosbou o radu.

 

_________________________________________________________________________________

 

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

 

PODVODY A ČASTÉ OMYLY

Dnes se podíváme blíže na pojištění. Zjistíme, jaké jsou časté finty finančních poradců, jaká jsou úskalí připojištění a kde se naopak nevyplatí šetřit. Také se Vám pokusím objasnit, jak na uzavření smlouvy, aby Vás už nikdo nevyužil a doporučit, na jaké otázky se máte zeptat svého poradce, abyste si ověřili, zda opravdu pracuje pro Vás, a ne pouze pro sebe.

Určitě Vás zajímá jak to, že znám finty finančních poradců. Samozřejmě i já, když jsem ve financích začínal, tak jsem si chtěl hodně rychle nahrabat peníze. Naštěstí se mi podařilo se v čas vzpamativat a uvědomit si, že klienti nejsou hloupí a raději budu mít menší provizi, ale více spokojených klientů, kteří mě pak doporučí dál. 

Jedna z mého pohledu nejhorší finta, co na Vás poradce může udělat je, že Vám sjedná ,,super výhodné pojištění´´, kde budete platit vysokou částku a bude Vám tvrdit, že je to spoření. Ve skutečnosti Vy nemáte pojištěno téměř nic, a ještě na směšně malé částky, a ze spoření nemáte téměř nic. Zaplatíte hromadu poplatků pojišťovně, kde není problém, aby všechny měsíční platby šli po dobu až pěti let jen na poplatky. Pojistka má být na zajištění rizik, nikoli na spoření. Ale na druhou stranu, díky uzavření této smlouvy pojede Váš poradce na hezkou dovolenou. Proto si vždy ověřte, že spořící částka je nastavena na minimum. Měla by v pojistce být proto, aby se udržela inflace a v čase se nezdražovala. 

Dále si několikrát projděte, jaké pojištění Vám Váš poradce nastavil. To, jaké pojištění by mělo v pojistce být, je čistě individuální.  

V přístím příspěvku Vám dám některé mé tipy, a nebo se na nás obráťte s prosbou o radu.

 

_________________________________________________________________________________

 

NASTAVENÍ POJIŠTĚNÍ

 

Ohledně nastavení pojištění a jejich jednotlivých připojištění je asi nejvíce spekulací. Vše je hrozně idividuální, i proto je můj dnešní článek a doporučení v něm pouze subjektivní pohled. 

Pro začátek bych začal tím, v jakých případech si pojištění uzavřít. Dle mého názoru by to měl mít každý, ale jako závačné důvody bych bral například založení rodiny, hypotéka, nebo jiné vyšší úvěry.

No a co do pojištění dát a co ne ? V každé pojistce by mělo být základem úmrtí z jakýchkoli příčin, invalidita 1-3 stupně a trvalé následky úrazu. To jsou asi největší rizika, které mohou ohrozit Váš příjem nebo komfort a příjem domácnosti. Pokud jste nešikovní a máte často úraz, zvolte si také nezbytné léčení úrazu na denní částku. Ale pozor, je to drahé připojištění.

A co bych do pojištění já osobně nedával ? Například závažná onemocnení, mají hrozně moc vyjímek a dlouhé karenční doby. Toto připojištění volím pouze u dětí, kde je veliká šance vývojových a jiných onemocnení. Dále bych se zamyslel nad volbou hospitalizace. Většina lidí má toto připojištění nastavené, ale pokud nejste v nemocnici 2x do měsíce, je toto pojištění zbytečné. Všechny připojištění typu zproštění od placení, pracovní neschopnost, atd... jsou, dle mého názoru, pro vyjímečné případy. 

Co se týká volby výše částky za jednotlivá připojištění. V případě hypotečního úvěru bych doporučoval minimální pojistné ve výší získaného úvěru. V ostatních případech je nastavení čistě na Vášem uvážení, kolik peněz potřebujete při výpadku příjmů nahradit. 

Závěrem bych řekl, abyste při uzavírání pojistky mysleli na své možnosti, rodinu a závazky.

 

 

_________________________________________________________________________________

 

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ - základní nastavení

 

Životní pojištění je spolu s hypotékami asi nejčastěji sjednávaným finančním produktem. Zárověň se s ním asi nejvíce podvání a lidé v něj mají největší nedůvěru. Pokusím se Vám objasnit, jak to funguje, a jak se dá životní pojištění sjednat výhodně a dobře. Jsem přesvědčen, že pokud máte rodinu nebo nějaké závazky, tak je to podstatná část zjištění a finančního plánu.

Nejhorší jsou předsudky,že se někdo ve Vašem okolí spálil, nebo si uzavřel nevýhodnou smlouvu a Vy tím pádem také nic nechcete. Myslím, že byste měli jednat sami za sebe a nedat na tlak a názory okolí. Raději si sami zjistěte nějaké informace, abyste se nenechali napálit. 

Základní rozdělení životního pojištění je investiční a rizikové.

Investiční znamená, že máte ve smlouvě nastavenou určitou část pojistného jako spořící složku.

Rizikové znamená, že celá částka, kterou platíte, je jen na pojištění. Netvoří se tudíž žádná rezerva.

Mnohem častěji se sjednává investiční pojištění. A to bohužel proto, že poradci z něj mají mnohem větší provize, ale také proto, že si lidé myslí, že si současně naspoří na důchod. Opak je většinou pravdou. Ale tomu se budeme věnovat v další článku.

Pokud máte jakékoli dotazy neváhejte se na nás obrátit.

Kontakt

Adresa Rybná 716/24, Praha 1
Telefon +420 774 836 825 Datová schránka uvddruk Email info@finreko.cz
dotace@finreko.cz

Fakturační údaje

Finreko Project s.r.o.
Rybná 716/24, Staré Město, 110 00 Praha 1
IČ: 04590651

Spolupracujeme